info@yksikvanem.com

Elatisabi kättesaamise probleemid – jagage oma kogemusi ja mõtteid!

Üksikvanema Heaks MTÜTere,

Kui sa oled üksinda last kasvatav vanem, siis ootame sinult mõtteid ja lugusid järgneva osas:

Kas sul on olnud probleeme elatisabi kättesaamisega?
Kas oled elatisabi kättesaamisel abi küsinud kohtutäiturilt? Milline on olnud sinu kogemus?
Kas usud, et hüvede (juhiluba, jahiluba jne.) äravõtmine mõjutab elatisabi võlgniku maksekäitumist? Kuidas mõjutaks antud tegevused suhteid teie ja elatisabi mittemaksva vanema vahel?
Kas elatisabi mittemaksmine on pannud lapse majanduslikult keerulisse olukorda? Mis viisil?
Kui laps saaks elatisabi kätte spetsiaalse fondi kaudu, mis omakorda ise tegeleks elatisabi mittemaksva vanemaga, kas pooldaksid seda? Kuidas see mõjutaks teie ja teie lapse elu?

NB! Kuna informatsioon on delikaatne, siis soovitame vastata anonüümselt ehk mitte päris nime alt.

Oleksime väga tänulikud, kui jagate mõtteid ja arvamusi antud probleemi lahendamiseks.

Parimate soovidega,

Kaarel Veike

27 kommentaari
 1. MINUL ON PROBLEEM KÄTTE SAAMISEGA,KUNA VÕLGNIK (LASTE ISA) ELAB SOOMES REGISTRI JÄRGI KA SOOME JA KOHTUTÄITUR EI SAA SOOME ARVELE LIGI:(OLEN POOLT ET
  KALASTUS JA AUTOJUHI LOAD ÄRA VÕETAKS .SAMAS SEE FOND ON HÄDA VAJALIK KUNA MUIJAL NÄITEKS NORRAS MAKSAB RIIK JA VÕLGNIK PEAB MAKSMA RIIGILE.MEIL OLEKS KA VAJA SAMAT SÜSTEEMI .LOODAN VÄGA KÕIGI ÜKSIK VANEMATE NIMEL ET TULEKSID NEED KASUTUSELE ÜKSI LAST KASVATADA EI OLE KERGE.ERITI KUI ELAD VÄIKSES KOHAS KUS POLE KA TÖÖD:(

 2. Kohtutäitur ütleb: mehe sõnul on ta autod ja motikad müüdud ja maha kantud, palka arvele ei laeku, ta eluase on laenuga mis ületab hetkelise korteri hinna. Ei mingit lootust raha saada. Aga laps on üliandekas, mida on ka koolis märgatud. Kui oleks finantse, saaks temaga käia arendamas sest huvi on (8.a.) ja on kutsutud.
  Tänu lapse sigitaja tekitatud jamadele söön lõpuks antidepressante ja üritan tööd teha ja hea ema olla.
  Aga ikka on tal õigus nõuda lapsega kohtumist, kuigi kaks aastat pole ei suhelnud ega raha andnud. Laps ei tahtnud kohtuda ja nüüd ootan järgmist kohust, kas saan ainuhoolduse või sunnitakse last temaga kohtuma või … ei tea mis saab.
  Ilma rahata paraku tänapäeval ei ela. Erilise lapse arendamisest rääkimata.

 3. MEil on olemas kohtuotsus märts 2013, olin nõus miinimumist väiksema summaga, peaasi, et maksaks. Kahjuks on siiani laekunud vaid 100euri, lisaks 4euri kohtutäituri kaudu. Lapse isa käib tööl mustalt, elab vanemate majas, seega kommunaale ega midagi maksma ei pea, ostab endale suuri telereid ja kodukinosid ning Wii-mänge, aga lapsele raha ei anna. Tuleb tunnistada, et summa juba päris suureks läinud ja aeg-ajalt on ikka rahaliselt VÄGA raske. laps kooliealine, lisaks trennid jne. Pooldan ükskõik mida, peaasi, et laste elu kergemaks läheks ja oma kohustustest kõrvale hoidvad mehed (naised) karistada saaks!

 4. Olen üksikema 5 lapsega.Nelja laste isad ei maksa keegi elatusrahasid.Kohtuotsused on tehtud ja on ka kohtutäituritele antud üle,kuid ikka ei ole saanud mitte midagi isadelt.
  Ei arva,et juhilubade ära võtmine midagi muudaks.Tööl käivad ikka edasi nagu siiani ja lasevad palgad mujale arvele,et täiturid ära ei võtaks rahasid.
  Mõjutanud on see,et lapsed pole elatist saanud,kuna lastel pole võimalusi õigeid riideid saada ja pole võimalusi olnud lubada lastele ka meelelahutusi ja ka toit selle võrra viletsam.
  Nüüd tuleb aga minna uuesti kohtusse,et kasvõi vana vanematelt mingit toetust saada või panna kuidagi rohkem vastutama isasid.

  • Isiklikult arvan,et vana-vanemaid ei tohiks küll karistada selle eest.See on täiesti vale suund.On vanemaid,kelle eeskujul tema laps/lapsed kohustustest ja vastutustest kõrvale hiilivad,aga palju on tublisid vanemaid.
   Ise kasvatan ka kahte last üksi ja juba 10 aastat,sellest 7 aastat oma sissetulekuga.Asi kohtutäituri käes ,kuid isa käib tööl mitte ametlikult,seega pole kuskilt võtta.Üliraske on hakkama saada.Lapsed käivad trennis,võistlustel käia igakord ei saa,kuna pole piisavalt ressursse.
   Aga sellist mõtet ma ei ole kunagi mõelnud ja ei pea õigeks ka!
   Isegi ei tea,mis oleks see,mis paneb sellised vanemad vastutama.

 5. Viis aastat tagasi määrati laste isale alimendid alla miinimumi kuna kohtunik arvas, et tal on hädavajalik osta laenuga kolmetoaline korter. Kui teistel alimendid kasvavad, sest miinimumpalk tõuseb, siis minul pole seda lootust. Ja isegi seda kätte ei saa, mis välja mõistetud oli. Hetkel võlg umbes 5000€. Hakkama olen saanud tänu vanemate abile. Laste isa ähvardab, et kui hakkan miinimumi nõudma, läheb ametlikult töölt ära ja hakkab mustalt tööle ja mina ei saa siis üldse midagi. Kõige parem lahendus olekski see, et riik maksaks alimente ja tegeleks võlgnikega ise.

 6. Lapse isa jättis lapse, kui too oli vaid kolme kuune, nüüdseks on laps neli. Elatist hakkasin nõudma u lapse poole aastaseks saamisel, sest selleks ajaks oli selgunud, et vaba tahet tal selles suhtes küll pole. Kuna maksekäsk oli tema jaoks lihtsalt paber, andsin asja üsna ruttu kohtutäiturile üle, kuid kuna ametlikult ta tööl polnud, samuti polnud tema nimel mingit vara, siis ei saanud kohtutäitur peale arvete arestimise midagi muud teha. Kuna ise teadsin, et ta töötab mustalt, ka teadsin töökohta, siis kirjutasin tööandjale ja andsin teada maksuameetile. Tulemuseks see, et vahelduva eduga ja põhiliselt kohtutäituri abiga maksis umbes aasta, kuid siis jättis oma vana töökoha ning suundus parimatele jahimaadele. Kaks korda olen politseisse avalduse esitanud, kus viimane kord üks tore meesterahvas mulle kenasti asja lahti seletas, et mina võin neid avaldusi ju kirjutada, aga ega sellest kasu pole, sest seadus ütleb, et kirminaalsele vastutusele võtta saab ainult siis, kui võlgnik kuritahtlikut elatise maksmisest kõrvale hiilib, kuid seda tõestada on praktiliselt võimatu. Seega leidsin, et edaspidi pole mõtet riigi raha ja ülekoormatud politseinikke sellega vaevata. Kuigi niipalju sain nendest kordadest siiski teada, et nn isale on tekkinud auto ning politseile antud lubadus tööle asuda. Auto lasin arestida, samuti tuleviku tarbeks veel paar pangaarvet, mis olid juurde tekkinud, kuid tühjaks tehtud. Paar kuud maksis elatist, kuid kuna igakuine summa koos võlgnevusega tuli päris suur, siis leidis, et ei tasu ikka ametlikult tööl olla ja lahkus omal soovil töölt.
  Vot selline saaga on meie elu lapsega. Raske on, kuid hakkama peame saama ja kellele sa ikka kurdad.
  Väga suureks abiks oleks kohtutäituritele see, kui nad pääseksid ligi igasugustele erinevatele andmebaasidele. Lihtsalt suurepärane oleks see, kui erinevad ametid (maksuamet, politsei jne) teeksid selles osas koostööd. Sest tõeliselt kummaline on see, et kui võlgnik tunnistab politseis, et elatub juhutöödest, siis ei teavita politsei sellest maksuametit, kuigi siin on tegemist maksupettusega.
  Ma usun, et kui oleks olemas fond, mis maksaks elatist juhul, kui vanem seda ei tee, siis see oleks ülisuureks abiks. Kuna üldjuhul on riigil siiski suuremad võimalused võlgnevuse kättesaamiseks, siis oleks sellel vanemal, kes last kasvatab üks ülisuur probleem vähem, Olgem ausad, see närvikulu, mis kogu selle bürokraatiaga kaasneb, lihtsalt hävitab kogu usu millesegi õigesse ja heasse. Tihti võtab selline tunne võimust, et miks küll keegi ei aita. Kui inimene jääb võlgu nt pangale, siis leitakse viis, kuidas pank oma raha kätte saab, käendajate v kelle iganes kaudu. Ka elatise võlgnike puhul peaks olema võimalus kontrollida tema ja tema lähikondlaste elatustaset, sest tänu sellele nad ju saavadki tasumisest kõrvale hiilida, kui kogu materiaalne vara kirjutatakse kellegi lähedase nimele. Tean lausa juhust, kus on pärandusest loobutud.
  Kallid vanemad, kes te kõrvale hiilite elatise maksmisest, need on ju TEIE LAPSED, kellele te liiga teete!

 7. Ka meie peres ei maksa lapse teine vanem (ema) elatusraha..
  Samas võiks olla riigi poolt selline toetav süsteem, et kui tegu on ühe vanemaga elava lapsega. Siis automaatselt saaks vabastuse lasteaia kohatasust ja toidurahast.

  • Jah kurb. Minul on kaks last üks 4 ja teine 2. Lasteisa läks minema ja ei maksa ka. Viimane makse oli 2015 nov.

 8. Neljandat aastat üksikvanem olles olen selle probleemiga aeg-ajalt pidanud kokku puutuma. Teema on seda teravam, et elame kolmekesi (mina ja 2 poega) laste isa ametikorteris, aga me pole lahutatud. Kui ta mõni kuu teatab, et tal lihtsalt ei ole maksta (seni on kokkuleppeline summa), ja ma ütlen talle, et ma teen ametliku taotluse elatisraha kätte saamiseks, siis ta ähvardab mind/meid lihtsalt kodust välja tõsta. Antud juhul ma ei teagi, millised õigused (pean silmas selles elamist)meil sellele korterile on, tean vaid, et ilmselt olen hetkel tänu abikaasa seisusele kaasüürilisena paremal positsioonil, kui lahutatuna. Aga see on tema suur trump ja sellega ta mind teravalt öeldes terroriseerib…

 9. Kasvatan üksi lapsi juba pea 5 aastat, lapsi on 4. Vahepeal on vanemast pojast saanud juba täisealine, ka 2.laps on 18, kuigi õpib veel gümnaasiumis, ülejaanud 2 last veel koolilapsed. Mehelt on elatusrahad kohtu poolt välja nõutud, ka kohtutäituri poole olen pöördunud. 2 korda olen saanud elatist 3 krooni ja ma ei mäleta mitu senti. ja teine kord alla krooni, EUR-e pole õnnestunud saada. Tundsin,et mind mõnitatakse kohtutäituri poolt. Lapsed ei taha ju mitte ainult riiet ja süüa, vaid käivad aktiivselt trennis ja võistlustel.Mina aga töötan rohkem kui kahe kohaga,et hakkama saada. Ja pole kellegi asi. Minu arust tuleks riigi poolt vanematele alimendid välja maksta ja siis neeed mittemaksjad sundkorras tööle panna, nii saab riik ka oma raha tagasi.

 10. Ma olen lapsi kasvatanud üksi juba 2005 aastast. Lapsed 15 ja 14. Lasteisal on riigi poolet elatusraha peale pantud.Aastate vältel on paaril korral kommiraha ülekantud aga muidu pole sellist summat kunagi saanud, mis kohtupoolt määratud. Isa ei käi kuskil ametlikult tööl ja vara pole. Teeb altuurasi ja joob. Lastega ei suhtle ja lapsed häbenevad juba teda, kui kuskil juuatäis peaga vastu tuleb.Ise käin kahekohal peal tööl, et võimaldada lastel käia seal, kus väheke võimalik. Kohtutäituriga olen eelnevalt suhelud aga ei midagi. Selles riigis abi ei saa…

 11. Kasvatan üksi kahte last.Isalt laekub üle-eelmise aasta miinimumsumma, kui sedagi ja ikka oma närvide arvelt (meeldetuletused-küsimised, näägutuste ja mõnituste saatel).
  On läbi tehtud ka riikliku elatisabi-ralli: http://pluss.parnupostimees.ee/333032/riiklik-elatisabi-jai-emale-kattesaamatusse-kaugusesse
  Ikka ja jälle jääb kaotajaks üksikvanem,kes püüab ikka min kahe töökohaga üksi toime tulla, et katta laste vajadused…kuniks tervist jätkub…
  Kohtutäituri-süsteem ei toimi:kogu detektiivitöö (isa töö- ja elukoht jne.) on vaja endal teha,et kirjad üldse kohale jõuaksid jne..).Alandav luuretegevus,millele ei peaks niigi koormatud üksikvanem oma aega ja närve kulutama.
  Siis veel põhiline: kes pole kohe elatise hagi sisseandmisel nii tark olnud (ega keegi ei soovita ka), et panna igakuine elatise suurus kohtuotsuses seotuks iga-aastase kehtiva kuupalga alammääraga, siis tuleb hiljem leida kena summa riigilõivuks (vt riigilõivuseadus: TsMS § 129 lg 2; Riigilõivu seaduse lisas nr 1),et viia elatise summa vastavusse kehtiva elatismiinimumiga. See on absurdne! Minu näitel annaks see kurikuulus riigilõivutabel summaks 100-150€! Seega on võetud last üksi kasvatavatelt vanematelt võimalus oma laste õigusi kaitsta. Tegin hiljaaegu pöördumise EV õiguskantslerile, viidates antud seaduse vastuolulisusele, et kaitsta kõiki üksikvanemaid ja nende lapsi. Kantsler võttis asja menetlusse ja loodan väga lähiajal kuulda positiivseid uudiseid.
  Kindlasti peaks riik oma õla alla panema ja tekitama riikliku süsteemi või elatisfondi elatise maksmisel, kui üks vanematest hoiab oma kohustustest kõrvale. Praegune süsteem kindlasti ei toimi ja on häbiks riigile!

 12. Minu lastele on elatisraha välja mõistetud kohtupool alates 2003 aastast ja ka kohtutäituri käes on asi. Sellegi poolest pole sealt midagi saanud. Esimesed aastad töötas ta mustalt. Mingi hetk sattus ta avariise alkoholi tagajärjel ja nüüd elab juba mitu aastat hooldekodus. Seega pole sealt kunagi võimalik midagi saada. Hetkel oleme me sellises seisus kus isal on ainult õigused aga puuduvad igasugused kohustused. Olen kohe kindlasti nõus ,et praegune süsteem ei toimi.

 13. Sama lugu on minulgi, see Eestis nii tüüpiline. Kasvatan üksi 4-aastast last, lapse isal kohtu poolt alimendid peal, kohtutäiturile asi üle antud, kuid isa käib mustalt tööl ja kohtutäitur ei vaevu mulle isegi vastama enam. Kuidagi saame küll hakkama, aga mis elu see on, palk nii väike, et sellest jagub vaid maksudeks. Seda on ju näha, et see süsteem ei toimi, need vanemad tuleks korralikult ette võtta. Ei kujuta ette kuidas saab oma lapse suhtes nii süüdimatult käituda.

 14. Olen kahe lapse ema. Üks laps on autist. Olen lapsi kasvatanud üksi 14 aastat. Selle aja jooksul olen pidanud üli kõvasti nägema vaeva, et kasvõi mõni sentki kätte saada. Laste isa ametlikult tööl ei käi ja minul ei ole võimu tõestada, et ta tegelikult käib tööl. Ükski vägi ei hakka talle peale. Olen pöördunud kohtusse, kaks korda politseisse kuritahtliku elatise mitte maksmise pärast, mitte ükski asi ei morjenda teda.
  Kohtutäiturile on asjad edasi antud. Kuid nemad ei liiguta, kui mina nende käest pidevalt ei uuri ja neile infot ette ei sööda. Ühesõnaga tegelikult ei ole neist mingit abi.
  Mingite lubade ära võtmine ei mõjuta, sest minu teada liikleb see meesisik juba aastaid ilma lubadeta ringi, seda ka autoroolis. Ja nende hüvede ära võtmine ei mõjuta meie vahelisi suhteid üldse.
  Kas elatisabi mittemaksmine on pannud lapse majanduslikult keerulisse olukorda? Mis viisil? Loomulikult, et on pannud keerulistesse olukordadesse. eriti aegadel kui ma ise haige olin ja nüüd kui ei saa tööl käia oma autistliku lapse pärast. Ja see ei huvita mitte kedagi. Tihti on olukordi kus lapsed söönuks ja siis vaatan kuidas ise. Kindlasti riietuste ja jalanõude osas on pidanud kannatama. Näed et on katki, aga no kui ei ole võimalusi siis ei ole.
  Kui laps saaks elatisabi kätte spetsiaalse fondi kaudu, mis omakorda ise tegeleks elatisabi mittemaksva vanemaga, kas pooldaksid seda? Loomulikult pooldaks, sest päris suur energia kulub jagelemisega sellega, kes peaks elatist maksma. See on väsitav ja kurnav ja kui lõppkokkuvõttes sa seda elatist ikka ei saa, siis on stress ja masendus kiired tulema.
  Kuidas see mõjutaks teie ja teie lapse elu? See teeks elu kergemaks ja ka rahulikumaks. Ei peaks iga päev mõtlema kuidas homne päev üle elatakse, oleks tahtmist ja jaksu lapsega rohkem tegeleda. Hetkel juhtub tihti, et kui laps tuleb rääkima siis lihtsalt ei jaksa 🙁

  • Tänan väga põhjalike ja sisukate vastuste eest. See kirjeldatud olukord on üks nendest tugevatest põhjustest, miks mina olen võtnud enda südameasjaks see fond Eestis läbi suruda. Meie naaberriikides on see olemas ja toimib kenasti. Küsimus fondi loomise osas ei tohiks olla üleval selliselt, et kas luua või mitte, vaid hoopis miks seda juba tehtud ei ole!

 15. Minu lapse isa elab välismaal, eestis tal vara ei ole. Mul õnneks ei ole enam vaja talt midagi kerjata, aga sünnist kuni lapse pooleteistaastaseks saamiseni pidin seda tegema. Väga raske oli talle pidevalt helistada (ja kulukas), mitu korda kuus (Austraaliasse), et saada osade kaupa kätte summa milles olime eelnevalt kokku leppinud.
  Hästi raske on sellisel juhul mingeid ametlikke nõudmisi peale panna, kui oled mehega teises riigis koos elanud ja lapseootele jäädes kodumaale naasnud. Ei saa tuvastada isadust, ei saa kohtusse kaevata (saab, aga mis kasu sellest on..). Üksikvanemana kehtib emapalga osas sama reegel- võid lisaks teenida ainult nii palju kui emapalka saad, ülejäänu osas tehakse mahaarvestus.
  Lapse kõrvalt läksin tööle kui laps oli aastane. Palkasin lapsehoidja, võtsin koha eralastehoidu, sest lasteaiakohtasid ei ole, ei ole mõnes linna siiamaani. Õnneks on siin, kus elame. Üürisin korteri, kokku maksin ära 800 eurot kuus (teenisin 850 palka kätte). Emapalk oli suureks abiks, kuni lõpuks pidin 670 eurot tagasi maksma. Lapse isa käest saadud alimendid aitasid küll elada, aga seda alandust, et pean kerjama, seda ei sooviks vaenalsele ka.

  Ma arvan, et üksikvanematele võiks veidi teised toetused olla. Ilmselt peab rohkem vaeva nägema tõestamisega, et oled üksikvanem, mitte ei ole meelega isa lahtrit tühjaks jätnud (aga üldiselt ei ole nendel meestel õigusi ka kes isana kirjas ei ole, niiet ilmselt seda varianti väga palju ei kasutata).

  Väga raske oli. Aga trotsi ja pealehakkamist peab olema. Ja oli ilmselt rohkem kui paljudel teistel, kellel on teine pool olemas.. sest häda ajab härja kaevu.

  Kairit

 16. Mina olen läbi teinud Eestis kõik sammud. Tuvastanud oma laste isa. Nõudnud kohtus välja elatise. Kummalegi lapsele miinimum. Vanema lapse asi on politseis käinud, kus kriminaal asi lõpetati. Tema väitis, et on töötu, tal polegi võimalust maksta. Politsei lõpetas asja ära, uurimata, et kuidas ta seal Soomes kõige kallimas piirkonnas elab. Kohtutäituri käes on, kellel pole midagi teha, sest vara ja sissetulekut eestis pole. Nüüd on Ühe lapse asjad otsapidi soomes, teise lapse asjad sinna liiguvad. Vanaemale lasin kirja juristidel teha, peale mida on 2 kuud raha tulnud 500 euro kaupa, aga võlgnevus ikka lastele kokku pea 3500 eurot. Hetkel saadan laste isale ning vanaemale meeldetuletusi: maksta ära elatis ja elatise võlg. Hetkel jälgin olukorda ning kui võlg lähiajal likvideeritud ei saa, siis lähengi vanaema vastu kohtusse. Tema on ju sellise poja kasvatanud või siis kasvatamata jätnud – võtke kumba pidi tahate. Eesti riik ei kaitse oma lapsi – oma tulevasi maksumaksjaid. Mina tunnen, et riik sülitab näkku. Ootan väga, et saaksin lastele stabiilse elatise laekumise, mis on ju neile mõeldud, söögi ja elamis raha. Loodan, et need lahendused tulevad riigi poolt ruttu ja pole pelgalt sõnad. Riik peaks küsima, miks pole kindlaks tehtud teist vanemat, kes täidaks oma kohustusi laps(t)e ees, mitte maksma üksikvanema toetust nii kergekäeliselt, pole küll suur summa, aga asi põhimõttes. (ala 5 last kellel on mõlemad vanemad olemas tegelikult, kuid saavad seda toetus – lihtsalt riigilt 100 euri) Hetkel olen kasutanud ära kõik võimalikud tegevused (v. a. vanaema kohtusse andnud) et saada laste elatis raha kätte.

  • Miks sa ei palunud soome KELA-lt elatustukea 155 euri kuus ja ootasid asja viimist soome kohtusse? Kelasse saadad eesti maksekäsu ja vastava elatustuki avalduse ,mis on KELA kodulehelt kättesaadav, nemad tegelevad ise tõlkimisega ja isalt raha väljapressimisega. Soome KELA maksab elatustukea ka eesti lastele, kui nende Soomes asuv isa ei maksa elatist.

 17. Laste ema on kohustatud kohtumääruse alusel maksma 2 lapse eest elatist, on seda ka paar kuud teinud – ja hetkel võlg ainult kasvab. Vara tal ei ole ning ametliku töökohta ka mitte.
  Kohtutäitur ei aita eriti ka…

 18. Minulgi lasteisa ei maksa elatist kasvatan ise 2last 10 ja 11 aastane kohtukaudu alimendid alates 2010 aastast kuid ei maksa,asi ammu kohtut2ituri juures ja suur summa kogunend mis maksmatta, ise edukas kogu vara ja raha laseb elukaaslase arvele kannda.lastega ka ei soovi suhelda ega pole kohtund mitu aastat kahju lastest ,et isa ei soovi suhelda ega elatist maksta. kohtutaitur aga r22gib et tema ei saa midagi teha vaid utleb 2kki kunagi hakkab maksma .oleks tore kui ise ka saaks 6elda 2kki kunagi hakkan maksma komunaalmakseid 2kki kunagi lapsed saavad klassiga ekskursjoonidel osaleda jne… mina leian,et riik peaks hakkama elatist maksma ja n6udma v6lgnikult.

 19. Ma arvan, et riigiabi on selles suhtes tertulnud, et kahjuks Eesti riigis on kohtutäiturite käed väga lühikesed. Kohtutäitur ei pääse ligi töötajate registrisse, et esitada tööandjale koheselt kohtuotsus. Kohtutäitur näeb alles maksu laekumisel mis on 2 kuud hiljem. Selles osas saaks riik juba praegu midagi ette võtta. Samuti mängivad tööandjad, keda saaks riik sundida töötasu elatisvõlgniku kontole kandma (s.h. haigushüvitis.) mitte kellegi teise kontole võlgniku avalduse alusel. Seda saaks siis riik juba paremini reguleerida. Loodan, et elatisabi fond reliseerub järgmisest aastast. samuti pooldan lubade ära võtmist senini kui hakkab ametlikult tööle ja elatist maksma.

 20. Olen kahe alaealise lapse ema samade probleemidega nagu eelnevad üksiklapsevanemad. Laste isa alimente ei maksa ja kohtutäitur rohkem teha ei saa kui juhindub maksuregistritest. Ma olen üsna kindel kui tõepoolest kaoks ära tööandjatelt avalduse alusel teise inimese kontole palga kandmise võimalus ja kui inimene on tööle võetud kannaks tööandja maksuregistrisse info koheselt oleks ka kohtutäituril võimalik nõudeid esitada. Niikaua kui meie riigis on võimalik firmades mustalt töötada kestab ka suures osas lastele alimentide mittemaksmine. Sest need inimesed, kes lastele elamiseks raha ei anna on ilma vanemlike tundeta sündinud ja seda tunnet poest ei osta.Minu lasteisa elukaaslane teab samamoodi, et see mees on oma laste suhtes külm kui peab toetama ja ta näeb et suure alimentidevõlaga inimene ei tee laste heaks midagi, kuid nad ütlesid mõlemad et lastele raha ei ole võimalik anda kuna nemad hakkavad pulmi pidama ja korjavad raha selleks.Tegin neile ettepaneku, et maksaks kasvõi osaliselt miinimumist, kuid mingit vastust ei ole aga ise ostavad kalleid riideid ja fotoaparaate ning panevad aga pilte fb ülesse. Miks ma seda räägin siin teemast mööda , sest on olemas grupp külmi egoiste ja neid sa ei pane mõistma lapse vajadusi pigem tunnevad nad heameelt las see üksikvanem saab ise hakkama ja nende hingepeeglit see ei puuduta.Sellistelt inimestelt ei ole mõistliku rääkimisega võimalik mitte midagi saavutada, neid tuleb lihtsalt ja külmalt panna fakti ette,et peab maksma jas nii et ka firma saab karistada kui ta pole töötajat õigeaegselt registrisse kandnud.Ka minu ainus lootus on elatisabifond, sest ma ei saa lastele võimadada tegevusi millega nemad sooviksid tegeleda. Siiski olen oma väiksesest palgast
  püüdnud neile väikseid rõõme pakkuda.Isegi jalgratta täiesti uue aitasid tüdrukule muretseda sõbrad ja tuttavad, kuna lapseisa isegi ei reageerinud sms-ile, et lapsel on vaja jalgrattaeksamiks ratast. Ühesõnaga teema on suur. Jah me saame elatud kuid kui eksisteerivad vastutustundetud lapsevanemad, kes ülbelt teevad mis tahavad jalutavad inimeste eludest sisse ja välja kui neile sobib ja tagajärjed jätavad teiste õlgadele siis peab leidma lahenduse kuidas lapsed end hästi tunneksid ja need häbematud peavad saama karistada.

 21. Tere! Kirjutaksin siis oma tegemistest,et mida ma olen pidanud tegema ja kuhu pöördunud. Jutt on küll pikk aga loodan et kes veel pole nii kaugele jõudnud kui mina võtavad õppust ja teevad selle asja ära!

  Alustasin siis aastal 2010 lapsele elatise nõudmist kui laps oli 1,8 aastane. Isa lubas ise vabatahtlikult maksta aga ei teinud seda.Läksime lahku kui laps oli 1,1 aastane ja sinna maani ei teinud isa teist nägugi et oleks vaja last aidata. Kuna oli krooni aeg siis kohus rahuldas mull 2500 krooni kuus lapse kasvatamiseks,kuna olid head põhjused miks lapsele on nii palju elatist vaja. Aga isa ei teinud selle peale teist nägugi. Laps oli juba 2 aastane kui külastasin kohtutäiturit ja siis hakkas palgast laekuma mingi summa.Mis jäi alati alla 2500 krooni. seda sain kuskil 1 aasta,kuni lapse isa lasti varguse pärast lahti ja siis hakkas täielik 0 seis majandusliku poole pealt pihta. aastal 2011 külastasin esimest korda POLITSEID. Seal tegin avalduse et isa võetaks kriminaal korras karistusele. Sealt ei tulnud ka midagi head välja. Sai ainult hoiatuse ja väikese rahalise trahvi, Lubades prokurörile hakata last toetama.( Seda ei juhtunud). Ootasin siis veel 8 kuud kui läksin uuesti politseisse uut avaldust tegema. Peale avaldust ootasin 3 kuud ja oli politseist vaikust, Käisin küsimas infot,et mis edasi saanud ja sealt soovitati kohtumajast küsida et mis edasi saanud on. Nagu teada saadud nii ka tegin, tulemuseks oli juba see et lapseisa pidi käima kriminaalhooldaja juures ennast märkimas. Uurisin ka kohe välja kes see on ja käisin tema jutul. Sealt tuli välja et isa pidi maksma iga kuu lapsele raha,( mida ta muidugi ei teinud). Peale minu külastust hakkasidki tulema 15 eurosed kuu maksed ja neid tuli ka nii kaua kuni kriminaal asi lõppes.Selle aja sees sain teada, et ta töötab mustalt 30 päevase töölevõtu lepingi alusel. ja palka maksti sularahas 5.dal kuupäeval ja tunnitasuga 5.50 eurot. Teavitasin sellest ka kohtutäiturit aga tema ei teinud midagi peale selle et saatis kirjad ja neile ei reageeritud. Maksu ja Tolliametit ka teavitasin sellest-nemad käisid kontrollimas ja 1 kuu maksti tema pealt makse. Rohkem pole maksu ja tolliamet seda kontrollinud kuigi olen veel 2 korda kaevanud selle sama firma peale. Nüüd viimaks sai mul sellest jamast kõrini ja andsin Isa ema ( vanaema) kohtusse. Esimene istung oli väga lühike sest kohtunik kaasas ka lapse isa sellesse.Vanaema kinnitas kohtus,et isa ei teadnud 6 aastat ,et on lapse isa.( Märtsis tegime DNA testi vanaema nõudmisel,kuna sai enne DNA testi tegemist kohtu kirja kätte). Teisel istungil kus viibis ka isa tunnistas end isaks ja lubas kohtunikule ,et hakkab maksma igakuiselt 100- 150 eurot ja 10-20 kuupäeva vahel. See jäi ka jälle ainult lubaduseks.Ennem kui vanaema kohtu kirja sai käisin jälle politseis 3-dat korda et ISA võetakse kuidagi karistusele ja et ta pannakse maksma. Tal on selleks kõik võimalused olemas aga tahtmisest jääb puudu. See on nii mitmelgi ISAL nii. Uuus pere ja seda on vaja üleval pidada ja vanem laps unustatakse sootuks ära. =(

 22. Olen oma last kasvatanud juba 10 aastat ja lapse isa pole sentigi alimente maksnud.ometi on laps isa nimel ja kohtus käidud.lapse isa lapse vastu huvi ei tunne.
  Olen ka pöördunud kohtutäituri poole ja kohtutäitur ūtles et tal ei ole mingit sisse tulekut ega ka mingit vara ega midagi..elab ta koos vanematega..

  Nii et pooldan ka seda et riik maksab igale emale voi isale kes kasvatavad last ūksinda.sest igasent on ka raha ja lapsel on ka kasvades omad vajadused ja probleemid kellel vaja ravimeid ja kellel vaja kooli makse ja lasteaia makse..ūksi last kasvatada on raske kui tööd pole ja lisaraha kuskilt kôrvalt ei tule..ja maksud vaja maksta et ega lapsega ikka puu all ei magaks..

Leave a Reply